NASIL KATILACAKSINIZ?

1 Hemen başvurunuzu yapın!
2 Eğitime katılın, başarılı olun!
3 Belgeniz adresinize gelsin.

Her tür soru, görüş ve önerileriniz için E-Destek talebinizi tarafımıza iletebilirsiniz. Teşekkürler!

MESAİ SAATLERİ;

Pts-Cu: 09:00 - 18:30
Cts: 09:00 - 16:00
Pazar günü sadece E-Destek!

İntihar

Yazar: Psikolog / Pazar, 17 Temmuz 2016 / Published in international

İntihar, duygu durum bozukluğu değildir. Ciddi zihinsel sağlık problemleri olan bireylerin intihar riski vardır ancak bu tip bozuklukları olmayan bireyler de bu eylemi gerçekleştirebilirler.

İntiharın etiyolojisini konusunu incelediğimizde karşımıza çıkan sonuçlar şunlardır;
Yetişkinlerde, intihar teşebbüsünün ana tetikleyicisi olarak kişiler arası problemlerin görülmesi, sosyokültürel faktörler arasında en önemli değere sahip bir tespittir. Psikanalitik açıklamalar kategorisinde ise karşımıza , Freud’un intiharı, nefret edilen kişiden alınan intikam olarak ifade etmesi çıkar..

Bilişsel açıklamalar, problem çözme becerindeki zayıflığı, değersiz olduğunu hissetmeyi ve durumsal stres ile duygusal kafa karışıklığının birleşimiyle ortaya çıkan reddedilmişliği, bireyin intihar teşebbüsündeki en önemli faktörler olarak görür. İntihar riskini azaltmak için kullanılan en etkin müdahale ise içinde, hem hastanın hem terapistin problemin doğasını iyi anlamasını, arzu edilen amaç için kullanılacak yolların tanımlanmasını ve hangi amaca hangi metodun atfedileceğinin belirlenmesini barındıran problem çözme terapisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa Başı