NASIL KATILACAKSINIZ?

1 Hemen başvurunuzu yapın!
2 Eğitime katılın, başarılı olun!
3 Belgeniz adresinize gelsin.

Her tür soru, görüş ve önerileriniz için E-Destek talebinizi tarafımıza iletebilirsiniz. Teşekkürler!

MESAİ SAATLERİ;

Pts-Cu: 09:00 - 18:30
Cts: 09:00 - 16:00
Pazar günü sadece E-Destek!

Başkan'dan Mesajlar

Yıllar Sonrasına Yıllar Öncesinden Ufak Bir Mesaj

Belki yıllar önce bir derneğe başkan olacağım ile ilgili bir fikrim olsa idi ve o derneğin, sonradan bir federasyon çatısı altında büyüyeceğini, hatta iki de ayrı federasyon ile güçleneceğini bilseydim, hatta yirmiye yakın derneğin de bu bahsettiğimiz dernek ile birlikte şekilleneceği ile ilgili bir hayal kursaydım, bir de üstüne tümünün başkanının ben olacağımı düşünseydim, şu an okumakta olduğum üçüncü üniversiteye hiç niyet etmez, birincisini ise sadece bu derneği şekillendirmek ve büyütmek için akademik anlamda düşünür, dernek yapısının bir akademik camiaya neler sağlayacağının altyapısını hazırlardım.

Şimdi, yıllar öncesinden yıllar sonrası. Şimdi bu kadar derneğin ve federasyonun başındayız. Şimdi, bu kadar kurumsal yapıyı bir araya getirebilme şansını bize vermiş olan Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin bu sayfasına yazabiliyoruz, şanslıyız, gururluyuz, bu yazıya yakışmak için de sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Şimdi yıllar sonrasının yıllar öncesindeyiz.

“Bir kimsede azim olmazsa bilgisi ölüdür, bilgiye yaşam veren azimdir” diyor, Von Goethe. Bilgiyi de körükleyen aslında azim değil midir? Biz daha çok bilgiye sahip olmak, size sunmak, daha güçlü olmak için azimle çalışmak zorundayız. Bu azim ise sizinle olabilir ancak.

Başarı, azimle birlikte gelen bir keyiftir. Başarı, gayret ama bir ekip çalışmasıyla olur. Başarı, sizi sevenlerle olur. Zaten başarılıysanız ve paylaşacağınız kimse yoksa bunun başarı olduğunun anlamı da yoktur, anlamanıza imkân da yoktur ki, başarılı mısınız, değil misiniz, bilemezsiniz. Hedefiniz, başarınızla şekillenir. Başarısı olmayanın bir daha ileri hedefi de olamaz.

Biz başlarken sizi sevmek, bizi sevmeniz amacımızla yola çıktık. Yolumuz akademisyenler yolu; yolumuz bilim ve ilim yolu; yolumuz en doğruyu ve en iyiyi belirleyerek kendimizde uygulamak, size de faydalı olmak üzere ülkemize ve dünyaya bize yakıştığı şekilde çalışmak yolu. Biz sizi sevdik, maddi ve manevi tüm imkânlarımızı, onlarca çalışanımız, üniversiteler, binlerce sayfa, akademik çalışmalar ve tüm dünyadan akreditasyonlar, işbirlikleri ve karşılıklı anlaşmalar ile pekiştirdik. Sizin bizi sevmenizi istedik. Bugün üç yüz bin kişi olmuş bizi seven, bizden eğitim alan, bizim imzamızla, referansımızla ve kendilerine tavsiye ettiklerimizle hayatına yeni bir yön verenlerin sayısı. Evet, siz de bizi sevdiniz; yurtiçi, evet yurtiçi, ne yazık ki sadece kendi milletimizin insanının bizi haksız yere karalamalarına rağmen, onlarla yaptığımız hukuk mücadelelerinde hep haklılığımız devletçe onaylanmasına rağmen, taklitlerimize rağmen, bire bir çalışmalarımızın kopyalanmasına, korsanlarına rağmen, yanımızda olup iyi niyetimizi bir ilim yuvasının kabul edemeyeceği davranış ve cehaletle hem de emeğimizi alıp gidenlere rağmen, teşekkür etmeyi bilmeyenlere rağmen.

Şimdi onlarca dilde onlarca ülkede, onlarca çeşit dergi, kitap ve süreli yayın çıkarıyoruz. Tüm dünyaya Türk insanının , öğrencisinin ve akademisyeninin yalnızca öğrenen bir millet mensupları olmadıklarını, tüm dünyaya öğreten bir milletin mensupları olduklarını da anlatıyoruz. Ne bir devlet yetkilisinin teşekkürü olmadan, ne de beklentisiyle… Biz sizinle yapıyoruz bunları. Siz, büyüyen üç yüz binsiniz. Siz, bizi buralardan daha yakıştığımız, bizi size daha faydalı yapacak, geç olmasına rağmen pişkince birileri teşekkür ederken mensup olduğunuz, eğitim aldığınız, belki onlarca dilde, onlarca millete,  milyarlarca insana sesinizi, çalışmalarınızı, projelerinizi ve başarılarınızı anlattığınız ya da anlatacağınız aracı olarak belki bize, siz gurur duyacaksınız bize vesile olduğunuz, size vesile olduğumuz için. Biz beklemiyoruz kimseden geç ya da erken teşekkür, biz sizden bekliyoruz teşekkürü. Makalelerinizle, yayınlarımızı takip etmenizle, psikolog ya da psikiyatrist olun olmayın, psikolojiye ilgi duymanızı sağlıyorsak bile, bunun keyfiyle kendinizi bizim vesilemizle daha iyi, daha başarılı, daha hayat dolu, yaşama sevinci ile hayatı, insanları ve onların psikolojilerini anlamak yoluyla “yaratılanı sevmek, yaratandan ötürü” misali insanı severek, yaşama sevinciniz için bir “dua” olmak üzere çalışmalarımızı destekleyerek, bu üç yüz bini artırmamızı bu şekilde sağlayarak…

Bizim size ihtiyacımız olduğunu, sizi hissedersek daha iyi anlar, size daha faydalı olabiliriz. Sizi bize daha iyi hissettirmeniz temennilerimizle, bizi size daha iyi hissettirebilmek yaşama sevinci ve dualarımızla.

Doç.Dr. Bilal Semih BOZDEMİR
Dernek Başkanı

Sayfa Başı