NASIL KATILACAKSINIZ?

1 Hemen başvurunuzu yapın!
2 Eğitime katılın, başarılı olun!
3 Belgeniz adresinize gelsin.

Her tür soru, görüş ve önerileriniz için E-Destek talebinizi tarafımıza iletebilirsiniz. Teşekkürler!

MESAİ SAATLERİ;

Pts-Cu: 09:00 - 18:30
Cts: 09:00 - 16:00
Pazar günü sadece E-Destek!

Rüyalar Hakkında En İlginç 13 Gerçek

Yazar: Psikolog / Pazar, 24 Ocak 2016 / Published in Makale

Rüya görmek hayattaki en gizemli tecrübelerden biridir. Roma Dönemi’nde bazı rüyalar Roma Senatosu tarafından analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Rüyaların tanrılardan gelen mesajlar olduğuna inanılmıştır. Rüya yorumcuları askeri liderler ile savaşa bile gitmişlerdir. Ayrıca çoğu sanatçının, yaratıcı fikirlerini rüyalarından edindiği bilinmektedir. Peki rüyalar hakkında ne biliyoruz? İşte en ilginç 13 gerçek…

1. Gördüğünüz Rüyların yüzde 90′ını Unutursunuz…
Uyandıktan sonraki 5 dakika içerisinde rüyalarınızın yarısını unutursunuz. 10 dakika sonra ise yüzde 90′ı hafızanızdan silinmiş olur..

2. Körler de Rüya Görür
Doğduktan sonra kör olmuş olan insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Kör olarak doğan kişilerse rüyalarında görüntü görmezler, ancak duyma, koklama, dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.

3. Herkes Rüya Görür
Ciddi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmayan her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü yalnızca rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz.

4. Rüyalarımızda Yalnızca Bildiğimiz Yüzler Görürüz
Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak bunu onları hatırlamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür, yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.

5. Renkli Rüya Görmez
Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12’sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960′lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4′ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

6. Rüyalar Sembolik Anlam Taşımaktadır
Eğer rüyanız özellikle bir konu ile ilgili ise rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu analiz edilerek ortaya çıkarılabilir.

7. Duygular
Rüyalarda en çok deneyimlenen duygu endişedir. Negatif duygular, pozitif olanlardan çok daha fazladır.

8. Tekrar Eden Rüyalar
Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de, çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir. Kadınların yüzde 70′inin ve erkeklerin yüzde 65′inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.

9. Hayvanlar da Rüya Görür
Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar insanlar gibi onların da uyku sırasında beyin dalgaları olduğu görülmüştür. Bir köpeği uyurken izleyin. Rüyada birşey kovalıyormuşçasına değişik sesler mırıldanır ve patileri hareket eder.

10. Vücut Felci
REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizma vücudun tamamen hareketsiz olmasını sağlar, böylece rüyada fiziksel bir hareketin gerçekleşmesi önlenir. Ancak bu mekanizmanın normal uyku süresinden önce/sonra ya da bu süre boyunca tetiklenmesi muhtemeldir.

11. Rüya ve Gerçeğin Birleşmesi
Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin kardeşiniz siz uyurken başınızda gitar çalıyorsa, rüyada konserde olduğunuzu görebilirsiniz.

12. Erkekler ve Kadınlar Farklı Şekilde Rüya Görürler
Erkekler, kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin yüzde 70′i başka erkeklerdir. Diğer bir taraftan kadınların rüyalarındaki kişilerin yarısı erkek, yarısı kadındır. Tüm bunların yanısıra erkekler rüyalarında genelde kadınlardan daha agresif duydular yaşarlar.

13. Rüyaların Geleceği Gösterme Özelliği Vardır
Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın yüzde 18 ila yüzde 38′i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür. yüzde 70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir. Rüyların geleceğin habercisi olduğuna inanan insanların sayısı ise yüzde 63 ila yüzde 98 oranla çok daha fazladır
  
Uyurken gördüğümüz düşler hakkında çok şey yazılır, çizilir. Bunların çoğu da genellikle bilimsel verilere dayanmaz.

Herkes renkli rüyalar görmez
Gözleri gören insanların yüzde 12’si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyaz görülüyordu. Ancak sonuçlar 1960’lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4’ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntüye geçmemize bağlıyor.

Rüyalar simgeseldir
Belirli bir nesne veya olay içeren rüya, genellikle doğrudan o nesne veya olayla ilgili değildir. Rüyalar simgesel bir dille konuşur. Rüyalarınız hangi imgeyi görürse büyük ihtimalle o imgeyi temsil etmiyordur.

Duygular
Rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif duygulardan daha sık görülür.

Her gece dört ila yedi rüya görürüz
Ortalama olarak her gece bir iki saat arası süreyle rüya görürüz.

Hayvanlar da rüya görür
Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarını veya patilerini oynattığını görebilirsiniz.

REM (Derin uyku fazı)
Hızlı Göz Hareketi (REM) uykunun standart bir evresidir ve bu evrede gözler hızlı hareket eder. REM uykusu ergen insanlarda tüm uykunun yüzde 20-25’ini kapsar, bu da bir gecelik uykunun 90-120 dakikasına eşittir. REM uykusu sırasında rüyada hareket edilse de vücut hareket edemez, yani vücut geçici ‘uyku felci’ haline geçer.

Rüyanın gerçek hayatla birleşmesi
Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir.

Erkek ve kadınlar farklı rüyalar görür
Erkekler, erkekler hakkında daha fazla rüya görür. Bir erkeğin rüyalarında gördüğü karakterlerin yüzde 70’i erkektir. Kadında bu oranlar eşittir. Öte ayndan erkekler kadınlara nazaran rüyalarında daha agresif duygular hisseder.

Geleceği gösteren rüyalar
Yapılan araştırmalar insanların yüzde 18 ila yüzde 38’nin rüyalarında ‘geleceğe ilişkin’ verilr taşıyan imgeler gördüğünü, yüzde 70’ininse ‘déjà vu’ yaşadığını gösteriyor. Rüyalarda geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranıysa araştırmaya bağlı olarak yüzde 63 ile yüzde 98 arasında değişiyor.

Horluyorsanız rüya göremezsiniz
Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

Rüyanızda orgazm olabilirsiniz
Rüyanızda cinsel ilişkiye girebilir, ayrıca gerçeği kadar güçlü bir orgazm yaşayabilirsiniz. Hatta gerçeğinden bile daha şiddetli olabilecek bu orgazm esnasında boşalma bile gerçekleşmeyebilir.
 Takıntılarından ve yarattığı sorunlardan kurtulmak için… Rüya analiziyle terapi; Daha mutlu, başarılı ve güçlük olmak istiyorsanız, insanlarla daha iyi iletişim kurmaya çalışıyorsanız, öncelikle bilinçaltındaki takıntılarınızdan kurtulmalısınız. Bunun yolu da, rüyalarınız aracılığıyla alt beyninizin farkına varmanızdan geçiyor. Rüya analiziyle bunu gerçekleştirmeniz mümkün…

Rüya analiziyle terapi
Daha mutlu, başarılı ve güçlük olmak istiyorsanız, insanlarla daha iyi iletişim kurmaya çalışıyorsanız, öncelikle bilinçaltındaki takıntılarınızdan kurtulmalısınız. Bunun yolu da, rüyalarınız aracılığıyla alt beyninizin farkına varmanızdan geçiyor. Rüya analiziyle bunu gerçekleştirmeniz mümkün…

RÜYA: “Yoldayım. Yanımda küçük kızım ile onun yanında bir çocuk daha var. Kız mı oğlan mı bilmiyorum. S. (komşum) ile karşılıklı konuşuyoruz. Onun yüzünde birden kendi yüzümü görüyorum. Zaman zaman S. oluyor, zaman zaman ben oluyorum. Saçlarım omuzlarımda (daha kısadır). Fön çekmişim ve çok güzelim. Yüzüm pırıl pırıl, aydınlık.”

ANALİZ: Komşusunun dişi güce ulaştığını (vajinal orgazmı bildiğini) kabul ederek onu kıskanıyor ve kendisini onun yerine geçiriyor. Vajinal orgazmı öğrenip, dişi güce ulaştığında pırıl pırıl ve aydınlık olacağına alt beyin sistemi de ikna olmuş. Tipik bir iyileşme rüyası…

Okuduğunuz paragraf, kitaplardan edindiğimiz tipik bir rüya tabiri değil, uzmanlık alanı uyku “psikofizyolojisi” olan Psikiyatrist Doç. Dr. Nusret Kaya’nın kaleme aldığı “İyileşme Kitabı”nda yer alan bir rüya analizi. O “alt beyin” ile “üst beyin” arasında oluşan ve rüyalara yansıyan “takıntılarımızı” rüya analizleriyle ortadan kaldırarak bilincimizi yeniden kaynağına doğru açmayı hedefliyor. Ancak, altını önemle çizmekte yarar görüyoruz: Rüya analizini, rüya tabiri veya yorumuyla karıştırmamanız gerekiyor. Batı’da pek çok psikiyatristin uyguladığı “Rüya Analizi”, başlı başına bir bilim dalı. Peki, rüyalarımız hem ruhsal sağlığımız hem de insanlar arası iletişimde neden bu denli önem taşıyor?

Rüyalar mesaj gönderiyor…
Rüyalar, alt beyin ve şuuraltı sistemlerinin özel bir evrensel sembol diliyle üst beyne verdiği mesajları içeriyor. Şuuraltı ve alt beyin sistemleri rüyayı görüyor, üst beyin sistemi hatırlıyor ve yazıyor. Böylece en azından alt ve üst beyin arasında bir temas kuruluyor. Bu mesajları şu şekilde özetleyebiliriz: Üst beyne yani, farkında olduğumuz üstteki kişiliğe “Senin beyninin derinliklerinde şu şu takıntılar var. Bunları halledemezsen, o muhteşem alt beyinsel enerjini sağlıklı olarak kullanamazsın” diyor rüyalarımız. Dolayısıyla rüyalarınız çözümlenerek daha huzurlu, daha enerjik olmanız sağlanıyor. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü, her insan her gece rüya görüyor. Rüyalarınızı hatırlamaya özen gösterirseniz, mutlaka hatırlarsınız.

Üst beyin önemli, ancak…
Doç. Dr. Nusret Kaya, beyni, “sağ ve sol” yerine, “üst ve alt beyin” olarak tanımlıyor. Bir de bu ikisinin arasında Nusret Kaya’nın ilkel libido seviyesi olarak tanımladığı bir tabaka mevcut. Üst beyin, bir milimetre kalınlığında, girintili-çıkıntılı, kabuk görünümlü, gri hücrelerden oluşan bir yapı. Tıptaki adı da “korteks” Beynin her iki yarım küresini de kaplayan, bir buçuk metrekarelik bir zar. Bu bölümün maksimum kapasitesi yüzde 28. İşte biz bu korteksle, yani üst beynimizle okuyoruz, yazıyoruz, düşünüyoruz, çalışıyoruz, konuşuyoruz, para kazanıyoruz… Dolayısıyla, genelde baktığımız zaman, bir üst beyin dünyası mevcut. Hepimiz konuşuyor, ancak hiçbirimiz kolay kolay birbirimizi anlamıyoruz. Neden mi? Çünkü, üst beyin genelde zeka, para ve şekille ilgili ve biz tüm beynimizi üst beynimiz sanıyoruz. Oysa, mutlaka alt beynimizin farkına varmamız, ona ulaşmamızı engelleyen takıntılarımızın neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ancak şuuraltı denen, Nusret Kaya’nın ise “ilkel libido” olarak adlandırdığı takıntılar yüzünden, alt beynimizle bağlantısız yaşıyoruz. Alt beynin daha huzurlu, başarılı, enerjik olmamız ve insanlarla daha iyi iletişim kurmamız açsısından neden önemli olduğuna gelince…

Alt beyne ulaşmak şart!
Nusret Kaya, beynimizi bir buzula, bir Aysberg’e benzetiyor. Buzulun üstünü hepimiz biliyor, görüyoruz. Ama, ondan çok daha büyük ve derin olan, altını görmediğimiz için, daha kapsamlı, daha büyük ve daha derin olduğuna hiçbirimiz inanmıyoruz. İşte, Nusret Kaya’ya göre önemli olan buzulun altını incelemek ve çözümlemeye çalışmak. Kaya, “Biz, tüm beynimizi, korteksin oluşturduğu kadar zannediyoruz. Bence en büyük yanılgımız bu. Korteks dediğimiz, sadece buzulun üstü” diyor. Alt beyin, beynin beyaz hücrelerden oluşan yüzde 72’lik bir bölümü kaplıyor. Üst beynin aksine, duygularımız başta olmak üzere, sezgisel iletişim ve güçlerimiz ise alt beynimizle bağlantılı. Yani, alt beyin, tüm duygularımızın ve içgüdülerimizin kaynağını oluşturuyor. Alt beynin işlevleri bununla da sınırlı değil. Ayrıca, RNA yoluyla atalarımızdan gelen bilgi şifrelerini depoluyor. Bir diğer görevi de; iç organlarımızı çalıştırmak. Otonom sinir sistemi dediğimiz kalbimizin çarpması, bağırsaklarımızın çalışması, tansiyonumuz tüm bunları düzenliyor. Dolayısıyla, alt beyin çok daha kapsamlı, çok daha güçlü özellikler taşıyor.

Takıntılardan kurtulmalı ama nasıl?
Nusret Kaya’ya göre insanların büyük çoğunluğu neredeyse yüzde 99’u alt beyni kullanmıyor. Çünkü, üst beyin ve alt beynin ortasında şuuraltı var. Burada seksüel içerikli takıntılarımız yer alıyor. Bu takıntılardan kurtulamazsak, ömür boyunca alt ve üst beyin bağlantısı kurulamıyor, alt beyindeki koca bir hazine kaybedilebiliyor. Burada esas olan üst beyni devre dışı bırakıp, alt beyne olumlu telkinler yapmak. Bu konuda Batı’da psikoanaliz yoluyla, rüya analizi ve serbest çağrışım metoduyla üst beyin devre dışı bırakılarak alt beyne inmeye çalışılıyor. İşte, rüya analizleriyle bu takıntılardan kurtularak beynin iki bölümünün bağlantısı sağlanıyor. Böylece üst beyinler daha güçlü oluyor. Bu da mutluluk, başarı, yaratıcılık, güç ve barış anlamına geliyor.
 
Sinan DURMAZ
St.Clements Üniversitesi
Psikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi

52 Responses to “Rüyalar Hakkında En İlginç 13 Gerçek”

 1. Yusufkayar says : Cevapla

  Ben birgün rüyamda bir servise gidiyordum ve o serviste televizyon kablosu gitmis ve ben o kabloyu buldum arkadasimda yanimdaydi sonra uyandim 3 gun sonra ben ruymda gordugum seyi hatirliyorum ben arkadasima dedimki ben ve sen bunun kablosunu bulmadikmi arkadasim dediki sen ne sacmaliyorsun ben hayatimda ilk defa bu eve geliyorum ben dedimki bak sana birsey soyulicem ama sen inanmayacaksim dediki soyle ben dedimki ben le sen bu eve gelmistik ve bir kac saat keciyorki ben dedimki bu kablo kalmis bu olabilir ve o kabloydu ben uyandim ve o evde ben dedimki arkadasima bu kablodur arkadasim dediki sen nerden biliyorsun bende dedimya sana bu evi ruyamda gordum o kabloydu ve arkadasim sasirdi ve ben bunun ne anlama geldigini bilmiyorum birisi bana soylese cok memnun olurum simdiden tsk

  1. Beta Azure says : Cevapla

   Rüyalar alemi. Kimisi buna astral seyahat diyor kimisi de rahmanı rüyalar. Ben din görüşlü bakıyorum. Rahmanı rüyalar Allahın isteği üzerine görülen veya gösterilen şeylerdir. Astral seyahatte bulunduğun yerden başka yere gitmektir. Astral de gelecege dair seylerin görünmesi biraz düşük ihtimal. Ben doğduğumdan beri rüyalarla cebellesiyorum. Çoğu gördüğüm rüya ağır geldi ve hep ağladım ama alıştım. Dua et normal seyler görüyorsun. Bnim bu kadar, yardımcı olmuşumdur umarım.

 2. Y says : Cevapla

  Dün gece başımdan geçen olayı anlatacağım!:

  Rüyamda biri bana kafamdaki tokayı çıkarmamı söyledi tam o anda kendimi uyanık ve elim tokamı çıkarır vaziyette buldum.Rüya mı gerçek mi olduğunu o an tam anlamadım ama etrafıma bakınca gerçek olduğu kararına vardım.

  Nette bununla ilgili pek sonuç bulamadım.Eğer bir bilginiz varsa yazar mısınız lütfen

  1. Ruya görürken nasıl ağlaya biliyorsan gerçekte, Uyurken de buna benzer şeylerin olması mümkün.

   1. Deli biri says : Cevapla

    Ama şöyleki derin uykudaki REM zamanında görülen uykuda beyinin bir kısmı vüvıdu kitliyor hareket etmesini önlüyor bu sebeple aynı şey olmayabilir

 3. Erkan says : Cevapla

  Slm lar ben rüyamda harabe bir eve taşınıyorum aile olarak 3 dört kişiyiz rüyamda ben diyorum bu evdemi yasiyacaz die ama gülümseyerek ne anlama geliyor soylermisiniz yaşantı olarak gerçek hayatta çok mutsuzum hiç gelir kaynagim yok gerçekten monoton bir hayat depresyon bunalım lar içeresinde hayatım devam ediyor parasızlık zor saygilar

  1. Psikolojik olabilir. Sıkıntı halindeyken oldukça değişik şeyler görürüz. Her rüyaya takılmamak gerek. Unutursun

 4. Erkan says : Cevapla

  Slm lar ben rüyamda harabe bir eve taşınıyorum aile olarak 3 dört kişiyiz rüyamda ben diyorum bu evdemi yasiyacaz die ama gülümseyerek ne anlama geliyor soylermisiniz yaşantı olarak gerçek hayatta çok mutsuzum hiç gelir kaynagim yok gerçekten monoton bir hayat depresyon bunalım lar içeresinde hayatım devam ediyor parasızlık zor saygilar

 5. Gülden şimşek says : Cevapla

  Ben gece rüyamda marketten koyunlar görüyorum sonra dönüp bakıyorum karşıki dağlarda koyun sürüsü var
  Sonra çayırlık bi arazide geziyorum bi uçurumun kenarındayım düşmek üzereyken uyandım

  1. Burcu says : Cevapla

   Bende de genelde bir yere tam çakılacakken uyanıyorum bunların yarısı da hep binadan atlamak oluyor

   1. Cnntsmk says : Cevapla

    İnsanın uykuya dalma süresi var bu da genelde 7 dakika arasında sen o yedi dakikadan önce uyuduğun için vücut tepki gösterdiği için böyle görüyorsun. Bu da yorgunluğa bağlanabilir.

 6. ahmet says : Cevapla

  oo güzel yazılar

 7. İvles says : Cevapla

  Merhaba … hep ilginç rüyalar görürüm. Ama bu rüyam çok ama cok garipti.. neyse ben bazen rüyalarımın rüya olduğunu anlayıp kendimi rüyadan atardım bir şekilde. Yani uyandırırım kendimi. Bahsettim garip olan dun geceki rüyamda da rüyadaki mantık hatasından dolayı rüya olduğunu anladim. Ama bu sefer uyanmadım. Merak ettim nasıl devam edecek.. rüyamdaki kardesim okul gibi bir yere gidiyor mülakat gibi bir şey varmis .. ben de onunla gidiyorum ama rüya olduğunu biliyorum.. neyse kardesim sınav için o mekana girdiğinde bende dışarda vakit geçiriyorum fantastik bir şekilde vakit geçirmek desek daha iyi olur.. uçuyorum falan zipliyorum… neyse en sonunda kardeşimi merak ediyorum ve içeri geçiyorum.. içerde bir kaç kişiyle tanışıyorum.. ama bir kişi var ki inanılmaz yakışıklı oyle böyle değil.. inanilmaz.. bende ona diyorumki adın ne eğer gerceksen seni uyandıktan sonra facebook tan ararım.. çocuk şaşkın şaşkın bakıyor ama adını ve soyadını söylüyor… neyse diyorumki ben bu adı unuturum uyandığımda rüyalar cabuk unutuluyor diyorum.. o yüzden kollamalıyım diyorum ve soy adını zonguldak in ZO su PİR derviş anlamında diye kodluyorum. Soyadı ZOPİR Neyse adını tam kodlucakken alarm kurmuştum alarm beni uyandırıyor.

 8. Krm says : Cevapla

  Selmlar rüyamda bir kız arkadaşımı gördüm yolda yürüyordum ve o kız arkadaşım arkamdaydı ve ben sürekli arkama bakıyordum gülümsüyordum synı şekilde oda bana gülümsüyordu ve zaten ben o kızı seviyordum ama söyliyemiyorudum neyse bana yaklaştı ve elimden tuttu ben heycanlandım ve o heycanla napacagımı şaşırdım ve ona sarıldım cok mutluydum o an ölseydim dünyanın en mutlu adamı olarak ölürdüm o derece ve sonra uyandım sonra rüyanın üzerinden 2 gün gecti. Aynı şeklide yürüyordum çarşıya gidiyorudum O rüya aklıma geldi ve arkamı döndüm sevdigim kız bana güldü tekrardan önüme baktım ve gülümsedim birdaha gördüm ha siktir dedim bu rüya defil ve tam dönecektim elimden tuttu o bana sarıldı dizlerimin üstüne çöktüm ölesiye aglıyorum ben bu dahneyi rüyamda görmüştüm dedim. Nasıl aglıyorum ama ve şimdi okadar mutluyumki sevdigim kıza acılamıyordum O derece ama şimdi hergün. Yanındayım onun okadar cok seeiyorumki anlatamam aşık oludum bir saniye yanımda olmasa kafayı yiyorum kokusu burnumun ucundan gitmiyor. 🌙parcam❤️

 9. serdar says : Cevapla

  4- de ben gördüm başka insanlar gördüm bizim evde çok kötü kabuslar görmüpşttüm anlatmak istemiyorum.

 10. ZAFER says : Cevapla

  rüyalar kalınbağırsak florasından etkileniyor.rüyalardaki karmaşa bu yüzden.
  Eskiden kabus görüyordum şimdi görmüyorum.

 11. hüseyin says : Cevapla

  rüyamda ferrariye biniyorum. sarışın güzel bir bayan yanımda neyse uyandım. Hayatımda yaşadıklarımdan çokda farklı birşey görmemişim fakir olmak istiyorum rüyamda bim den dost yoğurt almak istiyorum

  1. deniz says : Cevapla

   bunun için benimle 1 ay takılman yeter ben seni o yoğurdu alacak kadar parayla bile bırakmam

 12. Şahan says : Cevapla

  Ben gördüğüm her rüyanın gerçek hayatta karşılığını yorumlarım ve gerçekleşti
  Hayırlı şeyler her zaman olur bilinç altınızı ona göre telkin edin

 13. Merv says : Cevapla

  Merhaba 17 yasindayim surekli kotu ruyalar goruyorm bilinaltimin acik oldugunu biliyorum hissediyorum ruyamda ama kimildayamiyorum konusamiyorum felc olmus gibi oluyo bazende ruyamda sesler duyuyorum bu sesler arkadaslarimin konusma sesleri nedeni ne olabilir

  1. Erau says : Cevapla

   Psikolojin mi bozuk acaba??

 14. Asya says : Cevapla

  Merhaba ben Asya kardeşim bi kaç gündür tuhaf rüyalar vr tuhaf olaylar yaşıyor.ilk önce yatağında yatarken tuhaf bir şeyin onu uyandırdığı ve o tuhaf şey onun yorganını resmen dümdüz yere sermiş o uyurken üstünden almış .ve kardeşim kapıya yönelmiş pembe bi perde gibi bişey görmüş kapıyı da açmamış ve çok korktu.bi kaç defa oyle oldu ve rüyalarda da aynı gerçek gibi görüyormuş .o odaya giremiyorum çok korkuyo.biz ne yapmalıyız tesekkr ederm şimdiden lütfen bi cvp yazın hocalık bi durum mu kardeşime ne oldu? Psikoloji si bozulacak diye cok korkuyoruz. Bize yardım edin

 15. bu sabah gordum ruya cok tuaf biz arkadaşlarla top oynamaya gidiyoruz oynuyoz macımız akşama dogru bitiyo ve eve donmeye karar veriyoruz bu olay da kaynaşlıda oluyo ruyada tam donerken Bİ KOYDE bagırma sesleri gelio arkamızdan bi cocuk koşuyo bu herkezi jandamarlar olduruyo diyo bizde kacmaya başlıyoruz o arada jandarmalar karşımıza cıkıyo biz bi insana sıkmayız die arabayı alın kacın gıdın dıyo bizde arabaya binerken orda ruya bitiyo

 16. ..? says : Cevapla

  Ben birkez ruyamda bir ev gomustum bir kac ay sonra o eve ziyarete gitmistik korktum ilk basta daha once gormemistim cunki birde gecen sene bir okuldaydim bi kac gun sonra annemle pazara cikarken o daha once sadece ruyamda gordugum okulu gordum 2. Kez oldugu icin daha fazla korktum psikologa gitmelimiyim sizce?

  1. Isimsiz says : Cevapla

   Gelecegi görüyorsun korkma ben ruyalarimi kontrol edebiliyorum ne istersem yapiyorum ve istersem aninda uyaniyorum kotu bir ruya girdugumde ac gözünü diye uc kez icimden geciriyorum ve uyaniyorum ben 12 ruya giruyorum hep unutuyorum sadece biri aklimda kalıyor bu cok kotu bir sey ya

 17. Gökhan Karatepe says : Cevapla

  Piskoliojik rahatsızlığımdan dolayı antidepresan hap kullanıyoruö düzenli olarak . Ve rüyalarımda daha öncesinde hiç yaşsmadığım karmaşa yaşıyorum bu sıralar . Her gece nerdeyse 4-5 rüya görüyorum . Hayatımda kimleri tanıdıysam bu zamana kadar her rüyada farklı bir konularla karşıma çıkıyorlar . Olayın ve zamanın nasıl geçtiğinin bir ehemmiyeti yok ama o insanlar sürekli değişiyor . Bunun nedeni ne olabilir ? Neden sürekli hiç aklımdan geçmeyen insanlar rüyalarıma giriyor ? Çok saçma yani örnek vermek gerekirse 4 kişiyiz dayım abim ben sadıcım kahveye gidicez taak izmirden eski mahallemden abiler geliyo aniden onlarla kahve arıyoruz oturmak için . Neyse bulamıyoz sonrasında ben lise arkadaşımın evine gidiyom abisiyle konuşuyoz felsn sonra taaak rüya aniden seğişiyo hırsızlık yapıyolae arabamdan cüzdan çalıyolad onları kovalıyommfelann böyle devam ediyo . Aniden saçma saçma geçişler değişik insanlar görüyorum . Bunu neden yaşıyorum bir fikri olan varmı ? Lütfen citti şekilde cevap verirseniz bu bnm piskolojim için çok önemli . Şimdiden teşekkürler

  1. Mery says : Cevapla

   Ben de senin gördüğün gibi saçmalık diye adlandırdığım rüyalar görüyordum. Antipsikotik ilaç ve antidepresan kullanıyordum. Doktoruma anlattım,” rüyalarım çok garip, ya korku ya da endişe var hep, geçişler saçma sapan..” uyumadan önce alabileceğim bir ilaç verdi. Rüyalarım için, ismini vermeyeceğim ilacın. O iyi gelmişti… şimdi ilaç kullanmıyorum, rüya bazen görüyorum, bazen hatırlamıyorum. Çok takılmıyorum artık bu duruma o yüzden rüyalarım da sadeleşti.

 18. Lale says : Cevapla

  Rüyamda sürekli aynı kişiyi görüyorum . Farklı sekillerde gecmiş haliyle şimdiki haliyle. Bu durum artik beni rahatsız ediyor. Bundan kurtulmamın bir yolu yok mu?

  1. tuana says : Cevapla

   bende rüyalarımda sürekli kahverengi saçlı bir kadın görüyorum normalde tanımıyorum takma kafaya umursamazsan daha az görmeye başlıyosun.

 19. nazlı says : Cevapla

  merhaba Rüyamızda hiç tanımadığımız insanlar görür sohbet ederiz bu gördüğümüz insanlar gerçek hayatta yaşıyorlar mı?

  1. Ayça says : Cevapla

   Rüyada gördüğünüz insanların hepsini bir kere de olsa gerçek hayatta görmüşsünüzdür ama hatırlamıyorsunuzdur. Yani bilinçaltı uydurma yüzler yaratamaz. Yolda yanınızdan geçen, tanımadığınız bir insanı bile rüyanızda görebilirsiniz.

 20. Anonim says : Cevapla

  Rüyamda yerde küçük dikiş iğnesi buluyorum yine kardeşim atmıştır diyerek kaldırıyorum sonra başka bir eve gidiyorum bu sefer yine aynı yerde iğne buluyorum ben bu iğneleri yanımda getirmedim ki diyorum bir bakıyorum iki kulağımda da iğne var ben çıkarıyorum tekrar iğne oluşuyor bana büyü yaptılar diyorum kalktığımda rüya tabirinden baktım ilahi bir uyarı diyor lütfen yardım edin ne anlama geliyor

 21. Elif says : Cevapla

  Bende rüyamda evimde kocaman bir yılan gördüm erkek bir arkadaşım onu evin camindan atmaya çalışıyordu ve sonunda attı aşağı baktığımızda ise yılanın insan vücuduna dönüştüğünü gördüm suratı heryeri kapalıydi evin aşağısına benzin döküp bizi yakmaya çalıştı ateşi yaktığı anda itfaiyeyi aramak için yeltendim tekrardan aşağı baktığımda insan gitmişti ve ateş sönmüştü bu rüya beni çok etkiledi ne anlama geliyo ne yapmalıyım sizce?

 22. “Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın yüzde 18 ila yüzde 38′i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür. yüzde 70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir. Rüyların geleceğin habercisi olduğuna inanan insanların sayısı ise yüzde 63 ila yüzde 98 oranla çok daha fazladır” deniliyor. Fakat bilimin açıklaması, insanın yaşadığı olaylarda edindiği tecrübe ile daha sonra yaşayabileceği olayları tahmin etmesi, gelecekle dair beklentilerinin bilinçaltına yansıması tarafından rüyada görüldüğü ve geçrekleşmesi durumunda da rüyaların geleceği göstermesi olarak nitelendirildiği söylenmektedir. Her iki başlık ta gerçeklik payı barındırıyor olabilir, umarım bir gün bu konular hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabiliriz.

 23. Damla says : Cevapla

  Rüyamda balkondan gökyüzüne bakıyorum,gökyüzü bir şehir gibi evler,insanlar falan var,gökyüzü koca birşehirden okyanus olmuş gibi,sanki dalgalar şehirleri içie katıp bizim buraları da içine alacak gibi geliyordu,kaçıyoruzfalan bir anda dalga duruyor,kafamızı kaldırıp bakıyoruz gökyüzü yerine koca bir şehiir var gökyüzünde.Sizce anlamı ne?

  1. Eda says : Cevapla

   İnanamıyorum ayni rüyayı ben de görmüştüm hatta o kadar etkilenmiştim ki cok araştırmistim. Benim rüyam gece oluyordu evin balkonuna cikiyordum gökyüzüne baktığımda karanlikti sonra boyle birden okyanus oldu kabarmaya dalgalanmaya basladi yavas yavas yaklasiyormus bizi de icine alicak az zamanimiz kaldi diye ağlaya ağlaya ailemle vedalasmistim… Bu rüyayi göreli baya oldu ama hic çıkmadı aklimdan.. Yorumunu ben de merak ediyorum

 24. Onur says : Cevapla

  Merhaba
  her zamanki gibi sabah 5 te yine uyandim yorganimi alip salona televizyonun karsisina gecip uzaniyorum genelde 6 gibi yine uykum gelip 8 kadar uyurum kronik bi vaka .
  Bu sabah olanlar beni biraz gerdi sirtimda sanki bir insanin sarilma hissini veya enerjisini hissettim ay da bir olurdu bana cocuklugumdan buyana aliskinim korkmam kara basan diye bilinen bisi zaten bu sefer kendimi baya saldim uyanmak istemedim dusme hissine benzer dusuyorum 15 saniye kadar artik yeter diye dusunup uyaniyorum .salondayim hersey guzel fakat televizyon benim televizyonum degil afalliyorum noluyoruz diyorum kalbimin carpma sesini duyuyorum ciglik atiyorum bir daha uyaniyorum bu sefer salon karanlik isigi yakmak icin kalkiyorum isigi yakinca has s… Bu salon benim degil ve her sey kararmaya basliyor olum hissi sanirsam kipirdayamiyorum ses yok renk yok ben oldum diyorum kacis yok son bir kez deniyorum uyaniyorum terden sirilsiklamim bir daha boyle bir sey yasamak istemiyorum.

 25. Hayal says : Cevapla

  Ben babaannemin eviyle ilgili sürekli korkunç rüyalar görüyorum. Bunlar genellikle dışarıdan eve zorla giren insan veya insan üstü varlıklar, ya da evin içinde, üst katında ya da bahçesinde gizlenip ara ara saldıran insan üstü varlıklar oluyor. Babaannem eski kerpiç bir evde yalnız başına yaşayan yaşlı bir kadın. Bu gece de rüyamda yine üst kattaki insan üstü bir varlık evdeki bir bebeğe saldırıp sobanın arkasına asmış, ben sobayı kurcalarken bebeği fark ediyorum bir anda ev halkı çıldırmış gibi bir oraya bir buraya koşuşturmaya başlıyor. Bebeğin yarasını beresini silip vücudunu ısıtmaya çalışıyoruz. Bebek nefes alıyor, üst kata çıkınca bu insan üstü varlık bir kez daha saldırmaya çalışıyor ben bebeği kucaklayıp evin alt katına kaçıyorum. Bu arada evin içindeki insanlar sürekli değişiyor. Üst katta uyuyan amcam yengem ve kuzenim varmış, alt katta da kimlerin olduğunu hatırlamadığım bir sürü insan, ama sürekli değişiyorlar. Ben bebeğe sürekli sureler okuyorum, sureleri bayağı bayağı gerçekten okuyorum ama, sanki gerçek gibi. Bebek konuşamayacak kadar küçük bir bebek ama o da tekrarlıyor sureleri. Bebek kucağımda ona sürekli sureler okuyorum, bu sureleri okuyunca bize hiçbir şey olmayacağına o kadar inanmışım ki çenem kopana kadar sure okuyorum aralık vermeden. Bu arada böyle bir bebek gerçek hayatta ailemizde, konu komşu tanıdık birinde hiç yok. Artık bu evle ilgili sürekli kötü rüyalar görmek beni çok endişelendiriyor. Ev bize bir saat uzaklıktaki farklı bir şehrin bir ilçesinde, o evde yaşamıyorum, ya da çok sık ve çok uzun süre o evde kalmıyorum, hani bir yaşanmışlığım var mı ona mı dayanıyor onu da bilmiyorum gerçi. Çok küçükken , bebekliğimden 5-6 yaşlarıma kadar, kendimi bilmezken yani, hatta o dönemleri hiç hatırlamıyorum , o evde yaşamışız , ama kötü bir anım var mı bilmiyorum, sadece küçükken babaannemin evine hırsız girer diye çok korkardım onu biliyorum, kapanmayan tahta kapıları vardı, sürekli açık bıraktığı alçak pencereleri bir de.. bir de evin tuvaleti dışarıda, küçükken tuvalete gitmek benim için hep en korkunç şey olurdu, evin tavan aralarında ve tuvalette hep fareler gezinirdi. Acaba bu tür korkularımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Ama benim bu rüyalardan bir an önce kurtulmam gerekiyor, çünkü artık yaşamımı etkilemeye başladı. Lütfen yardımcı olun 🤲

 26. Düş gücüne sahip olmak bilgi sahib olmaktan daha önemlidir. Albert Einstein

 27. Burçin says : Cevapla

  Ben rüyamda böyle siyah pelerinli yüzü gözükmeyen sadece mavi gözleri gözüken bi varlık gördüm azraile benziyodu çok korkunçtu ve bide onun ölüm kartında ismim yazıyodu ama bunun yazdığı okuldaki öğretmrnim söyledi ya acaba psikolojikmidir rüyanın anlamına baktım azrail görmrk diye ölüme dalalet eder diyo ve çok kprkuyorum ama rüyayı görmeden önce bi arkadaşıma çok sevdiğim birinin kullandığı biley yüznden ölebiliceğini söylüyodum acaba ölüm hakkımda konuştuğum içinmi gördüm yaşımda küçük çok kprkarak uyandım ve uyuyamıyorum anlamı beni çok korkuttu

 28. Ben rüyamda okulun bahçesindeki bankta oturuyordum etrafımda hiç kimse yoktu sonra bizim okulda okuyan ama daha önceden hiçbir muhabbetimiz olmayan sasece okulda bir kaç kez gördüğüm bir çocuk oturdu yanıma önüme dökülen saçlarımı yüzümden çekti ve kulağımın arkasına atıp sarıldı bana. Ben bu rüyayı yaklaşık 2 sene önce görmüştüm ve hala aklımda unutmadım sebebi nedir düşüncelerinizi ve yorumlarınızı öğrenebilir miyim lütfen ?

 29. kim says : Cevapla

  rüyamda babamın ifla ettiğini gördüm gerçek oldu bir akrabamıın öldüğnü gördüm gerçek oldu genelde rüyalarımda gördüğüm şey oluyor ama birisne anlatınca olmuyor çok saçma bu durumdan ıkıldım bu gün rüyamda en yakın arkdaşım erkek ben kızım bana aşıkmış bi bunla ilgili bir olay yaşamıştık onun etkiidir diye düşündüm dünde kuzenimle o arkadaşımın konuu açıldı o da demişti ki arkdaş çevreni dğeiştir bu gün o arkdaşımla kavga ettik rüyamdaki gibi değildi konuuda başkaydı ama aramı bozuldu ben bunu belki birine anlatsam olmayacktı bunun sebebi ne bide bazem içime doğuyor uyurken birisinin beni araycağı genelde telefonum kapalı uyurum o gün rüyamda kimi gördüyem gün içerisinde ya o kişyle karşılaşırım ya da ben uyurken beni aramış oluyor bunu dışında gün içinde birisi aklımdan geçerse onu görüyorum ama bunu söylersem birisine olmuyor çok sinir bozucu neyse bu kadar çok hissetmeyi sevmiyorum hisden kasıtım birisi üzgünse herhangi biri otobüsde yolda o gülse bile onun acısını hissediyorum bunu buraya yazıyorum ki belki bidaha hissetmem çünkü acı verici..

 30. Vesarelerrealitesi says : Cevapla

  Benim gördüğüm rüyalar gerçek yaşamda çıktı. Ama rüya yorumu bana göre fantastik uyarıcı yönleri var onu kabul ediyorum . Kişinin etkilendiği veya kafasında takıntı yaptığı olaylar çıkıyor.Genede şahısdan şahısa değişir.

 31. Sebish says : Cevapla

  Ben rüyamda aynı kişiyi görüyorum 5 aydır durmadan amma düşünmüyorum çünkü ne zaman dusunsem rüyamda görmüyorum ben onu geçen yıldan tanıyorum uzun zamandır onu görmüyordum rüyamda gördüm sabahı hayatda gördüm ve sonra sürekli gormeye basladim

  1. ipek says : Cevapla

   Bende uzun zamandır birini görüyorum fakat tanıdığım biri değil.

 32. Zeynep says : Cevapla

  Ben rüyamda daha önce hiç gitmediğim biyeri gördüm gittiğim yeri hiçbiryere benzetemedim gittiğim yerde çok tuhaf nesneler vardı sopaya benzeyen ama sopa olmayan boyumdan uzun şekilli birşeydi bunun gibi birçok nesne vardı gördüğüm nesnelerin çoğu siyah ve beyazdı ama rüyam renkliydi ve bir sembol gördüm karmakarışıktı daha önce hiç böyle birşey görmediğime yemin edebilirim çok garipti ve rüyamda kimsenin yüzünü görmedim sadece ben vardım ve nesneleri inceliyordum ama çok garip nesnelerdi.

 33. Halil ekşi says : Cevapla

  sa. rüyamda dar bir yerde olsam veya böyle brr resim görsem veya denizde suya dalmışım herşey yolunda birden beynimde bir işaret veriyor gibi kalbim patlayacak gibi atıyor beynim karıncalanıyor nefesim daralıyor hemen uyanmak zorunda kalıyorum. ve artık heryer bana dar veliyor bidaha yatamıyorum. kendimi toparlamak gündüze kadar sürüyor.Eğer uykudan kalkamasam veya ayağı kalkmasam beynim parçalanacak kalbim patlayacak gibi oluyorum. nolcak benim halim.🤲😭

 34. SMNDMR says : Cevapla

  günde 4 ile 7 arasında rüya görmeyiz.normal bir uyku süresince 27 defa rüya görürüz fakat insan beynindeki nöronların bu rüyalara bağlı farklı çalışması sonucu gördüğümüz rüyaların hemen hemen hepsini unuturuz.nöronların bu şekilde çalışması bizlerin rüyaları unutabilmesi içindir.

 35. Güllü says : Cevapla

  Ben rüyamda yaptığım şeyi gerçekte de yaparken buluyorum kendimi. Mesela şuan onun için uyandım. Küçük erkek kardeşimi oyuncak arabasından düşerken gördüm anında sıçarayıp tutmaya çalıştım lan bi baktım uyanığım. Kaç oldu bu. Bir keresinde küçükken erkek kardeşim yanımda uyuyordu rüyamda ona vurduğumu görüyodum gözümü bi açtım gerçekte vuruyorum. Çevremdekilere söylediğimde önemsemiyorlar ama bunun farklı bambaşka sonuçları olabilir diye düşünüyorum mesela rüyamda ben birisini boğduğumu görüyorum gerçekte de boğarsam ya nolacak o yüzden işlerin o raddeye gelmesinden korkuyorum lütfen bunun bi çaresi ya da önlemi var mıdır psikoloğa gitmeli miyim

 36. Dilara says : Cevapla

  Merhaba ben dün akşam gördüğüm rüyayı anlatacağım cidden çok etkilendim.Ruhsal dünya’ya geçmişim gibi hissettim.Biraz da izlediğim filmden zannediyorum(supernatural’ı izlemiştim).Rüyam da: İlk başta şuan gerçekte de yattığım evi gördüm.Sonra eve bir kaç kişi geldi.Bir adam,bir kadın,bir de çocuktu ,birisi daha vardı ama hiç hatırlamıyorum onu. Sonra ben YouTube mu bir uygulamayı kullanarak bi tuşa bastım ve o kişilerin gözlerini aldım nasıl yaptım hiçbir fikrim yok.Onların gözlerini alıp siyaha çevirdim.Gözleri,göz kenarları,yüzü de kararmaya başladı.Onlarla tanışmamıştım bile,onları tanımıyordum.Kafam çok karışmıştı .Ev de bir tek annem vardı ama o da hareket etmiyordu. Sonra eve gelen kişiler oturma odasına geçtiler ,benim onlara bakacak yüzüm bile yoktu hem korkunç görünüyorlardı hem de korkuyordum.Yanlarına gidemiyorum.Sonra onlar köşeli koltukların bi kenarına gittiler yattılar.Ama hala gözleri siyah ,yok yani ,göz olacak yerde siyahlıklar var, içi boş. Ben iyice telaşa girdim.Yanlarına gidemiyorum.Onlar yattıktan sonra onların kafalarının üstün de bir bütün gibi bir şey çıktı. Aynı şey gibi YouTube taki hani 3lü tuş oluyorya videoların yanında(daha sonra izle falan yazıyor) işte o tuşa basıyorum.Ama ayaklarım bile titremeye başladı ne yapacağımı bilmiyorum . Sonra annemin yanına gidiyorum korkuyla ,annem koridordaki camın orada kendine bakıyor. Anneme sesleniyorum.Anne bana yardım etmen gerek,ben kötü değilim,lütfen bana yardım et diyorum.O beni duymuyor… Sonrasını çok hatırlamıyorum.Ama şunu demeliyim ki hayatım da gördüğüm en değişik rüyaydı ve en korkutucu ilk defa gördüm. “Bana yardım ederseniz çok sevinirim.”

 37. güneyden says : Cevapla

  Rüyada olduğumu biliyorum ve rüyamda gördüğüm kişiye ben rüyanın içinde miyim diye soruyorum ve o hiç cevap vermiyor. Rüyanızda hiç gerçeği çağırdınız mı? Ben odamda uyuduğumun bilincindeyim ve rüyadan uyanamıyorum ve rüyamdan beni uyandırması için yan odamda uyuyan yakınımın odanın içine gelmesini istiyorum ve bunun için duvara vurmaya çalışıyorum ve duvara çok zorlanarak vuruyorum. Korkutucu olan duvara vurarak bir kaç kez uyanıyor olmam. Ben rüyamdayım ve yan odamdaki kişinin gelmesi için duvara vuruyorum. Bedenim uykuda ve zihnim gerçekte oluyor. Rüyada uykudan uyanmak istiyorum ve bunun için kendimi çok zorluyorum. BU RÜYA UYKUDAN UYANIŞ HALİM OLDU BİR KAÇ KEZ.

 38. ipek says : Cevapla

  Ben rüyalarımı fazla gerçekçi görmeye başladım son bir kaç aydır. Birisine sarılıyorsam üstündeki parfüm kokusundan vücut ısısına (normal hayatta hissettiklerimiz) her şeyi hissediyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de geriyor. Çünkü nedenini bilmiyorum ve acaba kötü bir şeymi diye de düşünmüyor değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa Başı